İş'te Gündem

İşte BYD'nin 1 milyar dolarlık fabrika kuracağı yer

Ticaret Bakanlığının Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ilişkin ek gümrük vergisi kararı işe yaradı. Çinli BYD yatırıma ikna oldu
İşte BYD'nin 1 milyar dolarlık fabrika kuracağı yer
Haberler / OTOMOTİV
10 Temmuz 2024 Çarşamba 07:44

BYD, Macaristan'dan sonra Avrupa'daki ikinci fabrikasını Manisa'da kuracak. Manisa'da, Volkswagen'in (VW) daha önce yatırımdan vazgeçtiği arazi üzerinde 1 milyar dolarlık bir fabrika inşa edeceğine yönelik anlaşma, kentte sevinçle karşılandı.

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD'nin Manisa'da, Volkswagen'in (VW) daha önce yatırımdan vazgeçtiği arazi üzerinde 1 milyar dolarlık bir fabrika inşa edeceğine yönelik anlaşma, kentte sevinç yarattı.

Manisa'ya gelen heyet, şirketin kurulması için kentte bir dizi ziyaretlerde bulunurken, halk yatırımın kent için büyük fırsat olacağı görüşünde birleşiyor.

ÇİNLİ BYD'NİN MANİSA YATIRIM YAPACAK OLMASI, KENTTE SEVİNÇLE KARŞILANDI

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticilerinden BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, BYD'nin Türkiye'de yatırım yapmasına yönelik anlaşma imzalandı. Dev anlaşmada imzalar, dün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı.

BYD, VOLKSWAGEN'İN VAZGEÇTİĞİ ARAZİYE FABRİKA KURACAK

BYD'nin yatırım için seçtiği Manisa'daki arazinin, Alman Volkswagen'in (VW) 2019 yılında fabrika kurması için kamulaştırılma çalışmalarının başladığı ancak vazgeçtiği Manisa OSB yakınındaki büyük arazi olması bekleniyor. 1 milyar dolarlık yatırım kapsamında BYD, yıllık 150 bin elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araç üretim tesisi ile Ar-Ge merkezi kuracak. İlk üretime 2026 sonunda başlayacak ve 5 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

"ÇOK SEVİNDİK, YETKİLİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Manisa Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Halil Kırlı, "Oda olarak, sektör olarak çok memnun kaldık. Gerçekten Manisa'ya büyük katılım sağlayacaktır. Üyelerimize, yan sanayicilerimize, imalatçılarımıza çok büyük katkı sağlayacaktır. Fabrikanın Manisa'ya gelmesi, Manisa için sevindirici. Çok sevindik, yetkililerimize teşekkür ediyorum" dedi.

"BU FİRMALARA BURADAN İŞ YAPARSAK, SANAYİ ESNAFIMIZ DA KAZANIR, MANİSA DA KAZANIR"

Manisa Marangozlar Odası Başkanı Zeki Apak da "Böyle bir firmanın gelmesi, Manisa esnafına da olumlu anlamda katlı sağlar. Manisa'nın işsizlik sorunun da çözüleceği tahmin ediyoruz. Bu şekilde Manisa'mız için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bu firmalara buradan iş yaparsak, sanayi esnafımız da kazanır, Manisa da kazanır. Manisa için büyük fırsat olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"İNŞALLAH BİR AN ÖNCE KURULUR VE MANİSA'MIZA İSTİHDAM SAĞLAR"

Manisa Tamirciler Odası Başkanı Ahmet Ülke ise duyduklarında çok duygulandıklarını belirtip, "Zaten Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye'de üçüncü veya dördüncü sırada gelir. Şu an Çin'den yatırım gelince daha güzel yerlere geleceğiz, Manisa daha da büyüyecek. Bunun için çok mutluyuz, çok sevinçliyiz. İnşallah bir an önce kurulur ve Manisa'mıza istihdam sağlar. Güzel olur diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

'PİYASANIN CANLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM'

Pide salonu işletmecisi Eser Köse de "Çinli firmanın Manisa'ya gelmesi hem Manisa hem de ülkemiz açısından çok faydalı. İstihdam açısından piyasanın canlanacağını düşünüyorum. Çok mutluyum" dedi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNDEM EKONOMİ İŞTEFİNANS BUSİNESSCLASS DÜNYA SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ İŞTEMAGAZİN OTOMOTİV LİFESTYLE
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 İş'te Gündem